Inceperea Lucrarilor de Constructie

February 22, 2021

Inceperea Lucrarilor de Constructie

Iubiti credinciosi, Cu multa bucurie in suflet, va anuntam ca ceremonia de incepere a lucrarilor de constructie (Groundbreaking Ceremony) a primit binecuvantarea InaltPrea Sfintitului Arhiepiscop Nathaniel si se va desfasura SAMBATA, APRILIE 10, 2021 incepand cu ora 9:00 a.m.(Sf Liturghie si Ceremonia) Aduncem slava lui Dumnezeu si multumiri deosebite fiecaruia…Continuare …

Read more

Campania “Stalpi de ctitorie peste veacuri”

December 14, 2020

Campania “Stalpi de ctitorie peste veacuri”

Campania “Stalpi de ctitorie peste veacuri” ($10,000 pentru $1,000,000) Poster Stilpi de Ctitorie(2.7.2021) Iubiti credinciosi, Va invitam si va rugam sa aveti rabdarea de a citi acest mesaj pana la sfarsit. El este extrem de important pentru a intelege pasii necesari pentru construirea bisericii noastre la sfarsitul acestui an si…Continuare …

Read more

Permisul de Constructie

September 16, 2020

Permisul de Constructie

Prin mila lui Dumnezeu și cu efortul considerabil al voluntarilor nostri, pe 16 Septembrie 2020 a fost eliberat permisul de constructie pentru viitoarea biserica.Continuare …

Read more

Centrul “Parintele Gheorghe Calciu”

February 1, 2017

Centrul “Parintele Gheorghe Calciu”

2016: S-a eliberat Permisul de Constructie pentru Centrul “Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa”, racordarea la reteaua de apa publica si instalarea unui sistem septic privat Februarie 2017: S-a primit permisul de a se folosi “Centrul Parintele Gheorghe Calciu” si toate slujbele religioase s-au reluat la proprietate 2017-2018: Comunitatea isi reia ritmul…Continuare …

Read more

Parintele Cosmin Antonescu

October 1, 2014

Parintele Cosmin Antonescu

1 Noiembrie 2014: Parintele Cosmin Antonescu este numit preot paroh al Parohiei Sfantul Apostol Andrei ******************************* November 1, 2014: Father Cosmin Antonescu was appointed Parish Priest of the Saint Apostle Andrew Parish.Continuare …

Read more

Intabularea si Arhitectura

June 1, 2014

Intabularea si Arhitectura

2010 – 2014: Planurile arhitecturale sufera mai multe modificari pentru ca biserica sa urmeze stilul arhitectural al Manastirii Moldovita. Iunie 2014: Montgomery Country emite Intabularea (“Plat Record”) pentru terenul bisericii **************************************** The Plat Record and the Architectural Design 2010 – 2014: The architectural plan drawings were developed, and were modified…Continuare …

Read more

Parintele Dumitru Paun

October 3, 2009

Parintele Dumitru Paun

Martie 2009 – Parintele Protopop Dumitru Paun este numit preot paroh. ******************************* March 2009: Father Dumitru Paun was appointed Parish Priest of the church.Continuare …

Read more

Parohia

March 1, 2009

Parohia

Misiunea Sfantul Apostol Andrei este fondata în martie 2009 sub auspiciile ROEA și încorporata în statul Maryland. Parintele Protopop Dumitru Paun este numit preot paroh. *********************************** The Parish March 2009: The Saint Apostle Andrew Mission was founded under the auspices of the Romanian Orthodox Episcopate of America (ROEA), and was…Continuare …

Read more

Terenul

November 30, 2005

Terenul

Cumpararea actualei proprietati a bisericii noastre de la adresa 9111 River Rd, Potomac, MD 20854 isi are propria istorie de o mare incarcatura duhovniceasca. Din cuvintele parintelui Calciu pastrate in format video, proprietatea de 3 acri de la adresa 9111 River Rd, Potomac, MD a fost socotita providentiala si chiar…Continuare …

Read more

Inceputul

January 1, 2004

Inceputul

Parintele Calciu si Consiliul Parohial decid să inceapa investigarea construirii unei biserici noi.   1990-2004: Numarul de enoriasi ai Bisericii Sfanta Cruce creste semnificativ; 2004: Raspunzand la un chestionar trimis de Consiliul Parohial, 90% dintre enoriasi mentioneaza ca doresc o biserica noua, mai incapatoare; 2004: Parintele Calciu si Consiliul Parohial…Continuare …

Read more