Locatie

Cumpararea actualei proprietati a bisericii noastre de la adresa 9111 River Rd, Potomac, MD 20854 isi are propria istorie de o mare incarcatura duhovniceasca.

Din cuvintele parintelui Calciu pastrate in format video, proprietatea de 3 acri de la adresa 9111 River Rd, Potomac, MD a fost socotita providentiala si chiar daruita de Dumnezeu. Toate celelalte proprietati disponibile la acea vreme pe piata imobiliara isi aveau neajunsurile lor. Proprietate din Potomac insa, si-a avut atuurile ei atat inerente cat si contextuale: achizitionarea ei in preajma sarbatoririi Sf Apostol Andrei (1 Decembrie), coincidenta cu binecuvantarea pietrei de temelie pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului din Bucuresti, Romania, disponibilitatea proprietatii pe piata pentru o lunga perioada de timp, reducerea pretului acesteia de la $2,000,000 la $1,595,000 si frumoasele cuvinte scrise de agentului imobiliar care a facilitat cumpararea ei, toate acestea au fost intelese de Parintele Calciu si ucenicii sai ca semne divine ca acesta este pamantul menit pentru comunitatea noastra.
Aici, Parintele Calciu impreuna cu toti credinciosii isi vor propune construirea mult doritei biserici ortodoxe romanesti cu al doilea hram de “Sfantul Apostol Andrei, Cel Dintai Chemat”.


Parintele Calciu vorbind despre cumpararea pamantului din Potomac

Astfel in toamna anului 2005 s-a achizitionat aceasta proprietate si credinciosii care au crezut in acest proiect, au donat importante sume financiare direct catre plata pamantului. Proprietatea a fost cumparata la un pret de $1,595,000.
Pana in anul 2015 s-a achitat din acest imprumut suma de $385,000, iar in anul 2015 mai ramasese de platit suma de $1,210,000, iar imprumutul trebuia sa fie refinantat. Comunitatea bisericii a initiat programul de “Plata Integrala a Pamantului”, prin care s-a cerut credinciosilor ca prin harul lui Dumnezeu si un efort comun, sa se plateasca integral acest imprumut. Prin dragostea credinciosilor s-a donat o suma semnificativa astfel incat noul loan a fost redus la $1,000,000, fara necesitatea garantorilor. In aprilie 2016, imprumutul total se ridica la suma de $986,000.

In anului 2016 s-a reinnoit imprumutul bancar (mortgage) cu adaugarea unei linii de credit de $260,000 pentru finalizarea Centrului “Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa”. Astfel la inceputul anului 2017 noul imprumut bancar a fost de $1,240,000 cu o rata lunara de aproximativ $8,740.

Centrul “Parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa” a fost finalizat in 2017, fiind folosit ca locatie temporara pentru slujbe pana la finalizarea constructiei bisericii.