Donatii

Va rugam sa sustineti in mod constant misiunea bisericii noastre. Biserica are nevoie de ajutorul dumneavoastra financiar. Toate donatiile sunt scutite de la taxe si toti membrii parohiei noastre primesc in fiecare an, in cursul lunii ianuarie, o scrisoare cu suma totala donata pe anul precedent. Pentru orice fel de intrebare legata de modalitatile de a dona, va rugam sa ne contactati la donatii@sfantulandrei.org.

 
Donatii prin cec

Daca doriti sa trimiteti donatiile dumneavoastra prin posta o puteti face pe adresa postala:
Saint Andrew Romanian Orthodox Church, PO Box 59836, Potomac, MD 20859-9836
Va rugam sa scrieti cecurile pe numele complet al parohiei: Saint Andrew Romanian Church

 
Donatii prin credit/debit card

Sistemul de donatii online foloseste Paypal, este securizat si poate procesa carti de credit de tipul Visa, MasterCard, American Express si Discover.
Puteti face o singura donatie sau puteti seta donatii care sa se repete la o anumita data a lunii (fagaduinte/pledges). Donatiile multiple pot fi oprite in orice moment.

O Singura Donatie

5$ 10$ 25$
50$ 100$ 200$
250$ 500$ 1000$
Other:
 

Donatii Multiple (Fagaduinte)

Cand doriti sa se repete donatia? 
De cate ori vreti sa se repete donatia? 
Suma donata:

Campanii

Inca de la inceputul proiectului, s-au incercat diferite programe/campanii pentru strangerilor de fonduri desemnate fazei a III-a de constructie (biserica finala). Le enumeram pe cele mai insemnate:

1. Fundatia “Moldovita Romanian Orthodox Church”. Aceasta Fundatie a alocat printr-o scrisoare de intentie, suma de $849,333 pentru construirea bisericii Sf Apostol Andrei. Motivul principal al acestei donatii si investirea ei efectiva in proiectul nostru este conditioanta de urmarirea fidela a arhitecturii Bisericii Manastirii Moldovita. Pentru a vedea aceasta scrisoare de intentie, va rugam apasati aici: Scrisoare de intentie.

2. Fondul “Gheorghe Becali”. Inca de pe vremea Parintelui Gheorghe Calciu Dumitreasa, domnul Gheorghe Becali a promis viitoarei biserici “Moldovita Americii”, o suma insemnata de bani. S-au donat $300,000 bani care au fost folositi deja pentru plata pamantului si alte cheltuieli aferente. Ii multumim domnului Becali pentru insemnata donatie si ne rugam ca Dumnezeu sa il tina alaturi de proiectul nostru si in continuare.

3. Programul “Brazii”. Acest program a fost initiat in perioada de inceput a bisericii noastre si consta in donarea unui brad ($100) din multimea celor ce imprejmuiesc proprietatea bisericii noastre. Diagrama completa a familiilor donatoare dar si a brazilor ramasi disponibili o puteti gasi aici: Donatii Brazi

4. Programul “Palma de pamant”. Acest program consta in impartirea virtuala a spatiului viitoarei biserici (foor plan) in patratele simetrice, fiecare din acest patrat putand fi donat de catre o familie sau un singur credincios binevoitor. Suma sugerata pentru fiecare patrat este de $300. Diagrama completa a famililor donatoare dar si a patratelelor inca disponibile o puteti gasi aici: Donatii Palma de Pamant

5. Programul “Piatra de temelie”. Acest program consta in impartirea virtuala a spatiului viitoarei fundatii a bisericii in patratele simetrice, fiecare din acest patrat putand fi donat de catre una sau mai multe familii. Suma sugerata pentru fiecare patrat este de $3,000. Diagrama completa a famililor donatoare dar si a patratelelor inca disponibile o puteti gasi aici: Donatii Piatra de Temelie

6. Organizarea festivalul bianual “Romanian Food Festival” ajuns la editia a XV-a: Romanian Food Festival